Stefano Bemer RTW line launch at New & Lingwood (PL)

I was fortunate to spend last evening at the Stefano Bemer event – launch of the firm’s new RTW line. It is the first time that this previously bespoke only company is presenting ready to wear shoes. The only place one can purchase a pair of this truly beautiful shoes is New & Lingwood at Jermyn Street in London.

Stefano Bemer shoes are definitely above John Lobb or G&G price range, they are even said to be the most expensive shoes at Jermyn Street (they are available at New & Lingwood for 1350 pounds). However what you actually buy is a 100 hours of handmade work, a piece of art almost and full customization. Shoes come with a fit to last shoe trees, two shoe bags and are delivered in your personal wooden box. Seems expensive, especially considering the competition, but at the end of the day it is still up to you what money are you willing to pay for the highest quality shoes. Every RTW pair is made using the same methods as bespoke. The only difference is that you do not get the perfectly customized last.

The firm presented a variety of styles at the event, many different colours as well as types of leathers. There was shark skin, basketball leather and alligator of course. Stefano Bemer team told me that you can choose from many more different kinds of leather. I don’t think I have seen a calf leather semi brogues there. I haven’t noticed at least.

I tried a black suede loafer on and I really felt like my foot and this shoe are a unity. I can’t even imagine how good the bespoke one would fit. Tommaso helped me feel the fit and asked me to describe my feelings when wearing the shoe. At every step he and other members of the team tried to remind me that they feel like artisans rather than common shoe makers. I think one can actually believe that when looking at this beauties.

Stefano Bemer available at New & Lingwood, 53 Jermyn Street, London

Miałem okazję spędzic wczorajszy wieczór na imprezie firmy Stefano Bemer – wypuszczenie na rynek ich pierwszej w historii linii obuwia, firmy która dotychczas produkowała jedynie buty na zamówienie (bespoke). Jedynym miejscem, w którym można kupic buty firmy Stefano Bemer jest sklep New&Lingwood na Jermyn Street w Londynie, w którym to sklepie właśnie odbyła się premiera nowej linii obuwia.
Buty Stefano Bemer to zdecydowanie wyższa półka cenowa niż znane marki takie jak Gaziano&Girling czy John Lobb, które także do tanich nie należą. Są to oprócz Edward Green najlepsze i najdroższe angielskie buty. Mówi się nawet, że Stefano Bemer jest najdroższy na całej Jermyn Street (tak, to prawda, są dostępne w sklepie New&Lingwood za ok 1300 funtów). Warto jednak podkreślic, że to co faktycznie kupujemy to 100 godzin ręcznej pracy wysoko wykwalifikowanych pracowników nad tym arcydziełem, a także pełną dowolnosc w wyborze skóry i wszystkich detali. Buty dostarczane są z specjalnie dopasowanymi prawidłami (te same na których wykonano buty), dwoma woreczkami, a dostarczone są w drewnianym pudełku z drewna. Wydaje się, że cena jest wysoka, jednak koniec końców sprawa dotyczy tylko tego na co chcemy wydac tyle pieniędzy i czy ta najwyższa jakosc jest dla nas na tyle istotna. Każda para obuwia z linii RTW (ready to wear) jest wykonana dokładnie taką samą metodą jak buty na zamówienie, z taką samą ilością ręcznej pracy. Jedyna różnica to taka, że nie dostajemy indywidualnie wykonanego prawidła.
Firma zaprezentowała wiele różnorodnych stylów butów, wiele kolorów oraz typów skór. Można było zobaczyc skórę rekina, buty z tej samej skóry z której wykonuje się profesjonalne piłki do koszykówki marki Spalding (dostępne tylko w Chicago) oraz skóra z krokodyla, naturalnie. Możliwości wyboru, jak poinformowali mnie przedstawiciele Stefano Bemer, jest prawie tyle ile rodzajów skór. Różnorodnośc była tak duża, że wydaje mi się, że chyba nawet nie widziałem klasycznych semi-brogue z cielęcej skóry. Skusiłem się na przymierzenie czarnych zamszowych loafersów i przyznaję, że czułem jakby w tym momencie stopa i but stworzyły jednosc. Nie potrafie sobie nawet wyobrazic jak idealnie pasowałby model wykonany na miarę. Tommaso pomógł mi zrozumiec jak but powinien byc dopasowany i podczas mierzenia pytał dokładnie o moje odczucia. Na każdym kroku wszyscy pracowanicy powtarzali niemal jak mantrę, że czują się bardziej artystami niż rzemieślnikami. Nie sposób się z tym nie zgodzic szczególnie podczas oglądania tych przepięknych butów.
Podsumowując, Stefano Bemer to marka ewidentnie luksusowa. Na pewno jest wiele osób doceniających jakośc wykonania, ręczną pracę oraz indywidualnośc zamówienia obuwia, które są w stanie zapłacic takie pieniądze za buty, tym bardziej w Londynie.  Mimo tak wysokiej ceny, w tym przypadku jakośc zdecydowanie jej dorównuje.