1

Pitti Uomo 89 – outfit day 1

pitti uomo

Pitti Uomo 89 - outfit day 1

After publishing my thoughts on Pitti Uomo 89 and describing our trip in the previous post I want to show you the outfit from each of the days of Pitti in more details. Each day will be featured in separate post.

I have owned the jacket for a while now but did not have a chance to show it yet. It is a jacket from Suitsupply AW15 collection made of fantastic vintage Vitale Barberis Canonico cloth. This wool-silk blend fabric has been weaved with a boucle thread to give it original texture. I call this type of texture ‘fluffy’. It is a relatively thick fabric but not very heavy. Works really well in a typical sport coat style featuring patch pockets and notch lapel. Check is rather bold with its vivid bordeaux/red/navy colours. It is also half lined. In my opinion its textured look is a perfect way to dress down over the weekend or even in the office. Looks also great with denim trousers and bridges the gap between elegant look and casual workwear-like trousers.

In terms of matching it with shirts and ties I find it quite difficult. Clearly it is not the most versatile fabric choice but rather something you would get when your wardrobe has enough basic pieces. Denim seems to be the best fabric match in a shirt to this jacket. I have two denim shirts in my wardrobe, one darker blue and one pale/sky blue. Think the darker blue gives a better balance to overall contrast. The shirt is hand made by Luxire (you can read more on it here in my other post). As a tie I have worn it with plain grenadines like navy or burgundy (examples HNW London, ShibumiBerg&Berg, Bigi and Drake’s) and knitted navy tie would work very well too. During Pitti I decided to choose a very light unlined Drake’s madder tie in similar colours but very different texture and weight. Think it worked very well and also was very well received, I was a little skeptical in the beginning to be honest.

Po publikacji relacji z Pitti i swoich przemyśleń przyszedł czas na obiecane outfity z każdego dnia. Ten z pierwszego będzie prawdopodobnie najbardziej obszerny ze względu na marynarkę, której jak dotąd jeszcze nie pokazywałem na blogu. Każdy z outfitów pokażę jednak w osobnym poście tak aby móc zamieścić wszystkie zdjęcia i aby łatwiej znajdywało się kolejne dni.

Pokazana marynarkę odebrałem juz jesienią, ale nie mialem okazji jej jeszcze pokazać. Jest to model Havana z zimowej kolekcji Suitsupply wykonana z tkaniny vintage od Vitale Barberis Canonico. Tkanina to splot wełny i jedwabiu, poddana specjalnej obróbce która nadała jej wyraźnej tekstury. Marynarka tym samym swoją formalnością zbliża się zdecydowanie bardziej w kierunku swetra niż eleganckiego garnituru. Sama w sobie jest dość gruba, ale nie ciężka. Świetnie spisuje się noszona jako sportowy blazer, szczególnie podczas weekendów z dżinsami. Kieszenie są naszywane, a klapy wykonano jako otwarte. Kolory są dość żywe, przez co krata jest wyraźnie widoczna. Marynarkę wykonano na pół-podszewce. Kiedy macie w szafie juz wszystkie podstawowe elementy taka “szaleńcza” tkanina pozwoli od czasu do czasu odświeżyć strój.

Jeśli chodzi o połączenie jej z koszulami i krawatami to nie jest to bardzo łatwe. Wg mnie najlepiej sprawdza się koszula uszyta z denimu. Zapewnia ona bardzo dobry kontrast tkaniny marynarki z koszulową, pozostając na tym samym poziomie elegancji. To bardzo ważne by z sportowymi tkaninami nie nosić np bawełnianej popeliny bo formalności obu tkanin bardzo się gryzą. (Swoją drogą uważam, że zwykła popelina sprawdza się tylko z wełnami wysokoskrętnymi na garnitury). Posiadam dwie koszule dżinsowe, ale ta odcień tej jasnej jest trochę zbyt blady. Ciemniejszy dcień niebieskiego wygląda o wiele lepiej, moja została uszyta ręcznie przez Luxire – post o niej tutaj

Krawat przy tej marynarce powinien być raczej gładki w kolorze, taki np jak granatowa lub bordowa grenadyna, które to krawaty nosiłem dotychczas. Na Pitti jednak zabrałem swój ulubiony krawat bez podszewki od Drake’s. Jedwab typu madder bardzo dobrze sprawdza się z sportowymi marynarkami ze względu na obniżona formalność. Model który posiadam jest bardzo lekki, ma rolowane brzegi i wygląda całkiem estetycznie z podobnymi kolorami blazera. Bardzo dobrym wyborem będzie grenadyna, np taka jak ta od HNW London, Shibumi, Berg&Berg, Bigi czy Drake’s. Super byłby też granatowy knit. 

As of Pitti Uomo 89 day 1 I worn the jacket with light grey flannel mtm trousers made by Luxire, you can find more information on this pair in my previous post here.

Accessories wise, I chosen this R. Culturi, made of silk Knight’s Move pocket square because of its beautiful light blue print that worked nice with denim.

Shoes are bespoke from Tadeusz Januszkiewicz, located in Warsaw, Poland. Review on this is coming so will show you more photos and will review the experience.

Tomorrow outfit from Pitti Uomo 89 day 2. More photos below. See you!

Podczas pierwszego dnia Pitti miałem na sobie szare spodnie z jasnej flaneli także od VBC, uszyte na miarę przez Luxire. Więcej pisałem o nich w poprzednim poście tutaj.

Akcesoria przy tak wyraźnej marynarce trzeba raczej tonować. Poza tym jak wspomniałem wcześniej, wcale nie jest łatwo dobrać do tak urozmaiconego zestawu jeszcze poszetkę. Jedna z niewielu które pasowały była ta od R. Culturi (poszetki tej marki opisałem niedawno w tym poscie). Jedwab ma nadrukowana grafikę na jasnoniebieskim tle, które pasuje do błękitu koszuli. 

Buty to nie nowość, choć jeszcze ich nie pokazywałem na blogu. Uszyte zostały przez Mistrza Januszkiewicza z Warszawy z brązowej angielskiej skóry cielaka. Więcej zdjęć i opis tego doświadczenia w jednym z kolejnych postów. 

Już jutro, zestaw z drugiego dnia, tymczasem więcej zdjęć poniżej. Do jutra!

Share this Post